Ruotsin vejpare järjestäytyy nopeaan tahtiin.

Yli 400 jäsentä yhdessä viikonlopussa. Ruotsalainen Vejpare-yhdistys sai lentävän lähdön, kun sana levisi sosiaalisessa mediassa.
"Olemme tavoittaneet ne, jotka ovat aktiivisia Facebookin ryhmissä, ja olemme siitä hyvin kiitollisia. Nyt meidän on tavoitettava loput", sanoo Karl-Åke Johansson, joka yhdessä Vejpkollen:n kanssa teki aloitteen yhdistyksen perustamisesta.

Sedan hallitus ilmoitti suunnitelmistaan makujen kieltämisestä sähkösavukkeissa ja e-nesteissä, huoli on kasvanut ruotsalaisten käyttäjien keskuudessa. Erityisesti Facebookin kaltaisilla foorumeilla sosiaaliministeri Lena Hallengrenin lausunto sähkösavukkeista, makuaineksista ja nuorista herätti voimakkaita reaktioita. Viesti oli, että kaikki makut tupakkaa lukuun ottamatta kiellettäisiin.

"Ruotsissa tuhannet meistä ovat pelastaneet henkensä näiden tuotteiden avulla. Valitettavasti monet palaavat luultavasti takaisin erittäin tappavaan tupakanpolttoon, jos jatkatte tätä", sanoi hän. Therese Ström, yksi monista vejp:n Facebookissa sitoutuneista vejp:n käyttäjistä Vejpkollen:lle hallituksen tutkimuksesta.

Ruotsin Vejpare-yhdistys perustettiin

Tutkimuksen yhteydessä Vejpkollen julkaisi artikkelisarjan siitä, miten ruotsalaiset poliitikot suhtautuvat sähkösavukkeisiin eri näkökulmista. Suurin osa heistä pitää aromiaineita ongelmallisina. Kielto oli vaihtoehto, jota monet pitivät järkevänä. Ruotsin alkoholi- ja huumetietokeskuksen (CAN) mukaan lähes 200 000 ruotsalaista käyttää sähkösavukkeita. Noin 100 000 heistä käyttää päivittäin vejp:tä. Karl-Åke Johansson, joka teki aloitteen, jotta Ruotsin Vejpare-yhdistyskatsoo, että poliitikkojen on ymmärrettävä makujen merkitys laajemmin.

"Järjestönä tavoitteenamme on ainakin lyhyellä aikavälillä antaa kuulemisvastauksen hallituksen makukieltoa koskevaan tutkimukseen. Toinen tavoite on tavoittaa poliitikot ja kertoa heille, mitä vejpning merkitsee meille, entisille tupakoitsijoille, jotka ovat lopettaneet tupakoinnin teknologian avulla", Karl-Åke Johansson sanoo.

"Taistelemme sekä itsemme että yritysten puolesta"

Tätä kirjoitettaessa 425 henkilöä on hakenut jäsenyyttä. Se ei kuitenkaan riitä, sanoo Karl-Åke Johansson.

"Tarvitsemme enemmän ihmisiä, jotta saamme painoa. Mutta suurin osa Ruotsin vejp-käyttäjistä ei todennäköisesti ole Facebookissa tai muussa sosiaalisessa mediassa. He ovat sähkösavukkeiden käyttäjiä, jotka käyvät vain silloin tällöin kaupassa, vejpshopissa, lähikaupassa tai verkossa. He saattavat ostaa kierukan tai mehun, ja se on hyvä. Tarvitsemme apua heidän tavoittamiseensa", Karl-Åke Johansson sanoo.

Karl-Åke Johassonin mukaan vähittäiskauppiaiden osallistuminen rekrytointiin on erittäin tärkeää. Eikä vähiten heidän itsensä vuoksi.

"Taistelemme paitsi vejp:n oikeudesta vejpa:han myös epäsuorasti vejp-ostajien oikeudesta olla markkinoilla. Vaikka taistelemme omien tarpeidemme puolesta, taistelu koskee sekä meitä että heitä. On kaikkien etu, että saamme lihaksia", sanoo Karl-Åke Johansson.

"Yritysten on rekrytoitava asiakkaita"

Hän toivoo nyt, että kaikki vejp-ostajat, myös ne, joilla on vain verkkokauppoja, tiedottavat asiakkailleen Ruotsin Vejpare-yhdistyksestä. Ja että he tekevät sen välittömästi.

"Meillä ei ole paljon aikaa vaikuttaa. Liittyminen on ilmaista, ja jokainen nimi on tärkeä. Toivon, että jokainen kauppa laittaa yhden ilmoituksistamme, jossa on qr-koodi suoraan sovellukseen. Verkkokauppojen pitäisi laittaa linkki, jossa on tietoa. Fyysiset kaupat, joilla on tabletit, voivat laittaa sen etusivulle, jotta asiakkaat löytävät lomakkeen helposti", Johansson sanoo.

Hallituksen mietintö, jossa ehdotetaan makukieltoa, on parhaillaan lausuntokierroksella. Vastaukset on kirjattava 1. syyskuuta mennessä.

Liity Ruotsin Vejpare-yhdistyksen jäseneksi TÄSTÄ!

Ja voit lukea lisää FSV:stä ja saada materiaalia linkitettäväksi ja tulostettavaksi TÄÄLTÄ!


Pidätkö Vejpkollen:stä? Sitten voit tukea lehden työtä!

SWISH: 1231093830

Tai tukea jatkuvasti. Ryhdy Patreon-jäseneksi (toisin sanoen: tue Vejpkollen:n tilausta).. Linkki PATREON TRAILERiin PATREONissa
Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *