Smakförbud, nikotintak och nikotinfri skoltid – eller större fokus på ålderskontroller och skillnaderna i risk mellan olika nikotinprodukter.
Inför valet har tydliga skillnader vuxit fram mellan riksdagspartierna i synen på vitt snus och andra rökfria nikotinprodukter.
Socialdemokraterna och Vänsterpartiet öppnar för smakförbud och hårdare begränsningar av alla nikotinprodukter. På andra sidan står framför allt Tidöpartierna. Men även Centerpartiet säger tydligt nej till ett generellt smakförbud. C beskriver även skademinimering som en utgångspunkt för regleringen av rökfria alternativ.
Frågan om hur snus, vitt snus och andra rökfria nikotinprodukter som e-cigaretter ska regleras har fått stort utrymme under de senaste åren. Det märktes inte minst när riksdagen under våren 2026 debatterade socialutskottets betänkande om alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel.
Inför valet har Vejpkollen gått igenom partiernas åsikteri frågan. Och vi börjar med den springande punkten: ungdomsbruket.
I korthet: Flera av partierna är överens om att användningen bland barn och unga behöver minska. Däremot har företrädarna gett olika besked om vilka åtgärder de anser behövs.
S vill begränsa smaker och nikotin
Socialdemokraternas Karin Sundin har under våren bland annat lyft den ökade användningen av vitt snus och e-cigaretter bland unga.
Socialdemokraterna vill införa så kallad nikotinfri skoltid, begränsa smaksättningar i nikotinprodukter och införa ett tak för nikotinhalten i vitt snus.
Sundin menar också att de rökfria nikotinprodukterna inte bör ses som ett alternativ till rökning.
– Vi vet att det bästa alternativet till att röka eller snusa tobak är att inte röka eller snusa. Man ska inte ersätta ett beroendeframkallande medel med ett annat, sade hon.
I ett replikskifte i riksdagen med Sverigedemokraternas Leonid Yurkovskiy beskrev hon också Socialdemokraternas långsiktiga mål för nikotinpåsarna.
– Vår målsättning är att folk inte ska använda någon nikotinpåse alls. Det är nämligen det bästa för folkhälsan. Vårt mål är att ingen ska lägga en prilla under läppen, sade Karin Sundin.
V vill stoppa smaker som lockar unga
Även Vänsterpartiet vill begränsa smaksättningen av vitt snus.
Partiets Karin Rågsjö, ledamot i socialutskottet, menar att smakerna bidrar till att göra produkterna attraktiva för barn, unga och personer som tidigare inte har använt nikotin.
– Ska vi verkligen ha smaker på det här tobaksfria snuset? Är det bra? frågade hon i ett replikskifte med Leonid Yurkovskiy (sd)
Vänsterpartiet vill förbjuda smakämnen som enligt partiet gör tobaksfritt snus ”attraktivt för barn, unga och icke-rökare”. Rågsjö anser samtidigt att tobaksindustrins intressen behöver vägas in när produkterna marknadsförs som alternativ till rökning.
– Tobaksindustrin går alltid efter mer pengar. Det är inte något slags folkhälsoinstitut, sade hon.
Vuxnas rätt ställs mot skydd av minderåriga
Så långt bruket bland minderåriga. Men hur ställer sig partierna till tillgången för dem som är över 18 år?
Ett smakförbud skulle gälla alla, oavsett ålder. Även den frågan har satt sin prägel på diskussionen i och utanför riksdagen.
SD säger nej till smakförbud
Sverigedemokraterna vill behålla olika smaker för att vuxna även i framtiden ska kunna välja hur de brukar nikotin. Leonid Yurkovskiy, under våren ledamot i socialutskottet för SD, menar att åtgärder främst bör riktas mot minderårigas tillgång till produkterna.
SD vill, precis som Socialdemokraterna, införa ”nikotinfri skoltid” och åtgärder mot langning. Partiet betonar dock att man i första hand vill se bättre kontroll av att åldersgränserna följs framför omfattande förbud.
– Är man okej med att vuxna får bruka nikotinprodukter ska det finnas alternativ och – återigen – alternativ som lockar bort från rökning, sade Yurkovskiy.
Partiet säger samtidigt ja till principen om ett nikotintak för vitt snus, men anser att den nivå som föreslagits i den statliga utredningen (10 mg per gram) är för låg. SD vill också att gränsen anges som mängden nikotin per portion i stället för per gram.
Yurkovskiy menar att politiken i första hand bör inriktas på den form av nikotinanvändning som innebär störst hälsorisk.
– Vi vill primärt minska den nikotinanvändning som är mest skadlig, vilket är rökningen, sade Leonid Yurkovskiy.
M vill fokusera på regler som redan finns
Moderaternas Cecilia Gustafsson har i debatten pekat på vikten av att återförsäljare följer de regler som redan gäller för försäljning av nikotinprodukter och menar att tillsyn, åldersgränser och efterlevnad bör prioriteras.
– Fokus nu måste ligga på genomförande och efterlevnad så att skyddet för barn och unga fungerar i vardagen, sade hon i den senaste debatten om nikotinprodukter.
Cecilia Gustafsson hänvisade också till det nya målet för den svenska tobaks- och nikotinpolitiken. Målet är numera att minska de medicinska och sociala skadorna av tobaks- och nikotinbruk, snarare än att som tidigare minska bruket i sig.
Moderaterna anser att formuleringen gör det möjligt att ta större hänsyn till att olika produkter innebär olika stora hälsorisker.
”Evidens – inte magkänsla”
På en direkt fråga från Vejpkollen svarar moderaterna att partiet är helt emot ett smakförbud för både e-cigaretter och vitt snus. Partiet vill i stället rikta regleringen tydligare mot cigaretterna.
”Vår politik ska bygga på evidens, inte magkänsla. Cigaretten dödar flest – kraften ska riktas dit, inte mot alternativ som hjälper människor bli rökfria”, skriver Moderaterna till Vejpkollen.
Partiet hänvisar också till sitt motstånd mot regeringens förslag om ett generellt smakförbud för e-cigaretter 2022 och menar att ett sådant förbud kan göra alternativen mindre attraktiva för rökare.
”Vi skiljer alltså på att stoppa barn och unga från produkterna, vilket vi vill skärpa, och att förbjuda smaker för vuxna konsumenter, vilket vi säger nej till.” skriver moderaterna.
KD: Inga planer på att ta bort smaker
Även Kristdemokraterna säger tydligt nej till ett smakförbud. Partiet vill i stället rikta åtgärderna mot marknadsföring och försäljning till minderåriga.
”Kristdemokraterna vill inte införa smakbegränsningar för tobaks- och nikotinprodukter”, skriver partiet till Vejpkollen.
På frågan om vuxna användare behöver oroa sig för att dagens smaker försvinner under nästa mandatperiod svarar KD att frågan diskuteras, men att partiet inte har några sådana planer.
”Vårt fokus är att skydda barn och unga från nikotinbruk, samtidigt som vuxna ska kunna välja bland lagliga produkter.”
KD bedömer också att tillgången till rökfria alternativ har bidragit till den låga cigarettrökningen i Sverige. Partiet pekar framför allt på snusets betydelse och beskriver snus som ett möjligt alternativ till cigaretter för vuxna.
MP vill minska nikotinbruket totalt
Miljöpartiets Nils Seye Larsen har argumenterat för både ett nikotintak för vitt snus och en begränsning av smaksättningar i rökfria nikotinprodukter. Han har samtidigt ifrågasatt Sverigedemokraternas fokus på skillnaderna mellan rökning och andra nikotinprodukter.
Seye Larsen menar att målet bör vara att minska användningen av nikotin totalt.
– Vi har redan i dag en väldigt låg andel rökare. Den stora nikotinanvändningen i Sverige utgörs av snuset, sade han i riksdagen under våren.
Han kritiserade också den sänkta skatten på snus och ställde sig frågande till varför politiken ska göra snus billigare i förhållande till cigaretter. Kritiken riktades främst mot Sverigedemokraterna, som tillsammans med regeringen röstat för att sänka skatten på snus samtidigt som skatten på cigaretter höjts.
Regeringen och SD menar å sin sida att skillnaden i skattebörda mellan produkterna är avsiktlig.
– Meningen med skatten är just att det ska vara lättare att välja snuset framför cigaretterna. Vi vill förstås att färre överlag ska bruka nikotinprodukter, men det ska inte ske på bekostnad av ökad rökning, sade Leonid Yurkovskiy.
L: Vuxna ska kunna köpa nikotin med smak
Även Liberalerna säger nej till att begränsa vuxnas tillgång till smaksatta nikotinprodukter. Partiet vill i stället rikta åtgärderna mot försäljningen till minderåriga.
– Liberalerna vill att all försäljning till minderåriga ska bli omöjlig och att de som säljer i yttersta fall ska tvingas stänga ned. Vuxna människor måste kunna fatta egna beslut, inklusive köp av nikotin med smak, säger Lina Nordquist, riksdagsledamot och gruppledare för Liberalerna, till Vejpkollen.
Även Centerpartiet säger nej till smakförbud
Även Centerpartiet placerar sig tydligt på den sida som vill behålla smaksatta produkter på marknaden. I sitt svar till Vejpkollen säger partiet att regleringen av rökfria alternativ bör bygga på ”vetenskap och skademinimering”, samtidigt som minderåriga ska skyddas.
På frågan om användare behöver oroa sig för att deras föredragna smaker försvinner under nästa mandatperiod ger partiet ett tydligt besked:
”Nej, Centerpartiet står inte bakom ett generellt smakförbud på snus eller e-cigaretter.” skriver Christofer Bergendal och centerpartiet till Vejpkollen.
Partiet betonar samtidigt att smaker inte ska användas för att locka minderåriga och efterlyser mer oberoende forskning på området.
”Inga vetenskapliga belägg för snusets roll”
Centerpartiet betonar också skillnaden i risk mellan rökning och rökfria nikotinprodukter. Partiet konstaterar att snus och andra nikotinprodukter medför hälsorisker, men att dessa är små jämfört med cigaretter. Däremot anser C att det saknas folkhälsovetenskapliga belägg för att snus leder till mindre rökning.
När det gäller minderåriga vill partiet framför allt hålla hårt på 18-årsgränsen, både i butik och på nätet, samt motverka langning av nikotinprodukter.



