Cigarettförbud och hårdare regler för e-cigg i Storbritannien – ”Gör mer skada än nytta”

Storbritanniens nya generationsförbud mot cigarettköp och hårdare restriktioner för e-cigaretter kallas för ett “historiskt” beslut av både regering och hälsogrupper. Men för konsumentaktivisten Martin Cullip finns stora risker för att de nya lagarna får motsatt effekt:
– Den svarta marknaden kommer givetvis att bli större än någonsin. Och alla åtgärder som begränsar möjligheten av vejpa, försvårar för rökare att byta till mindre skadliga alternativ, säger han till Vejpkollen.

Barn och unga som i dag är 17 år eller yngre kommer att omfattas av ett livslångt förbud mot att köpa cigaretter, efter att det så kallade Tobacco and Vapes Bill nu har godkänts av parlamentet i Storbritannien. Samtidigt införs en skatt på e-vätska, både med och utan nikotin.

Både underhuset och överhuset har enats om den slutliga utformningen av lagstiftningen, som beskrivs som ”banbrytande”. Målet är att förhindra att personer födda efter den 1 januari 2009 någonsin börjar röka, genom att göra det olagligt för butiker att sälja tobaksprodukter till dem – och därmed skapa en ”rökfri generation”.

När lagen blivit formellt godkänd får ministrar också nya befogenheter att reglera tobak, vejpprodukter och andra nikotinprodukter, inklusive smaker och förpackningar.

Lagförslaget är en del av en bredare strategi för att, enligt brittiska regeringen, minska de hälsoproblem som orsakas av rökning – en av landets främsta orsaker till förebyggbara dödsfall, sjukdom och funktionsnedsättning.

Kritik från konsumenter

Storbritanniens hälsominister Wes Streeting kallade beslutet ”ett historiskt ögonblick för nationens hälsa” och framhöll att förebyggande åtgärder är bättre än behandling.

Men kritiken mot lagförslaget har varit omfattande, inte minst från konsumentorganisationer med fokus på skadereducering.

Martin Cullip, konsumentaktivist, kolumnist och en framträdande röst i debatten om skadereducering, ifrågasätter hur effektivt förbudet kommer att bli.

– Ministrar och företrädare för folkhälsa har beskrivit förslaget som ”banbrytande” och ”historiskt”. Samtidigt är det få som på allvar anser att åtgärden kommer att vara effektivt genomförbar. Det är redan förbjudet för minderåriga att köpa cigaretter, men det hindrar dem inte från att få tag på dem. Förslaget riskerar dessutom att stärka den svarta marknaden, en utveckling som redan pågår till följd av höga skatter, säger han till Vejpkollen.

Unga röker mindre redan

Samtidigt varnar Martin Cullip för att åtgärden kan få oavsiktliga konsekvenser.

– I och med den här lagen införs ett system där fri- och rättigheter permanent skiljer sig åt beroende på när du är född, samtidigt som effekten på folkhälsan sannolikt blir begränsad.

Enligt officiell statistik är rökningen bland unga redan på väg ned, konstaterar han.

– Den utvecklingen drivs i hög grad av att rökare, även unga, går över till rökfria alternativ – och det beror inte på varken förbud eller restriktioner.

Förbud mot e-cigaretter?

Förutom generationsförbudet för cigarettköp har vissa delar av lagförslaget kommit att handla om skärpt reglering av e-cigaretter. En särskild skatt på vejpprodukter som väntas träda i kraft i oktober. Det innebär att priset på e-vätska sannolikt kommer att öka kraftigt.

Samtidigt pågår diskussioner om ett totalförbud mot att använda e-cigaretter i offentliga miljöer – det vill säga inte bara på pubar utan även inuti specialiserade vape shops, specialistbutiker för e-cigaretter. Detta förslag är nu ute på remiss och har mött kraftigt motstånd från konsumentorganisationer.

– Om man begränsar tillgången till och möjligheten att använda mindre skadliga alternativ undergräver man möjligheten för rökare att byta. Då riskerar man att orsaka mer skada än nytta, säger Martin Cullip.

“Swap to Stop” – en annan linje

Parallellt med de föreslagna restriktionerna fortsätter regeringen att satsa på rökavvänjning genom initiativ som “Swap to Stop”, där rökare erbjuds gratis e-cigaretter.

Programmet har lyfts fram som ett effektivt verktyg för att få människor att sluta röka och har uppmärksammats brett, bland annat av Vejpkollen.

– Budskapet blir motsägelsefullt: samtidigt som e-cigaretter lyfts fram som ett hjälpmedel, diskuteras långtgående restriktioner för samma produkter, säger Cullip.

Mediebild och oro för unga

Enligt Martin Cullip präglas debatten om e-cigaretter i hög grad av en negativ mediebild – både i Storbritannien och internationellt.

Han menar att många politiker påverkats av larmrapporter, bland annat om påstådda kopplingar mellan e-cigaretter och cancer – trots att flera sådana rapporter fått skarp kritik från forskare, något som Vejpkollen tidigare rapporterat om.

– Många tror idag att vaping är lika farligt som rökning, vilket inte stämmer enligt den samlade forskningen, konstaterar Martin Cullip.

“Får inte vejpa för nöjes skull”

Regeringen har också betonat att bruket av e-cigaretter är mindre skadligt än att röka – men har samtidigt uttryckt stark oro för ungas användning.

– Regeringen anser att e-cigaretter är bättre än rökning för rökare, och att de ska användas för att sluta röka. Samtidigt är det uppenbart att man inte vill betrakta e-cigaretter som rekreationsprodukter. Att någon vejpar för nöjes skull passar sig uppenbarligen inte, säger Martin Cullip, som själv slutade röka med hjälp av e-cigaretter för snart 15 år sedan och idag även använder nikotinpåsar.

Viktiga konsumentgrupper

Flera konsumentdrivna organisationer driver nu kampanjer för att upplysa vejpare om att de kan påverka de delar av lagstiftningen som fortfarande är under utredning. I täten går brittiska New Nicotine Alliance, NNA som uppmanar e-cigarettanvändare att engagera sig via hemsidasidan – ”Savevaping”.

Enligt Martin Cullip, som började engagera sig för frågan i samband med att EU-kommissionen försökte förbjuda produkterna 2013, är konsumentperspektivet avgörande.

– Vi sitter på verkliga erfarenheter. Det är vi som har slutat röka med hjälp av e-cigaretter – och i många fall även nikotinpåsar. Oavsett vad olika organisationer säger går det inte att bortse från att vi är många och att politiker har ett intresse av att lyssna på oss.

I dagsläget vejpar närmare 5,4 miljoner britter, och sedan förra året överstiger antalet vejpare antalet rökare (cirka 4,9 miljoner).


Källor i den här artikeln:
Smoking ban for people born after 2008 in the UK agreed
Smokers urged to swap cigarettes for vapes in world first scheme
”Get your free vape kit” – Bristol

Fight the vaping ban

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *