Massivt gensvar på EU:s nya nikotinskatt – starka reaktioner från Sverige

Närmare 19 000 europeer hörde av sig till EU-kommissionen för att kommentera det nya skatteförslaget för rökfria nikotinprodukter. Cirka 5 000 av dessa kom från Sverige.
Nu anklagar olika intresseorganisationer tobaksbolagen för att ligga bakom en kampanj för att påverka politiken – något som får ideella föreningen Snusarnas Riksförbund att se rött.
”De anklagar ideellt arbetande svenskar för att vara köpta eller nätbottar. Det är som ett slag i magen att höra sånt”, säger ordförande Samuel Lundell.

Som Vejpkollen tidigare avslöjat har reaktionen på EU-kommissionens planerade skatter för rökfria nikotinprodukter väckt starka reaktioner. Det märktes inte minst när förslaget lades ut för öppna kommentarer på kommissionens hemsida.

”18 480 svararde, det är ungefär nio gånger fler än genomsnittet för ett EU-samråd” konstaterar tidningen Politico.

Blev inte som det var tänkt

Många av de 19 000 inläggen är dock negativa till förslaget och vill att EU-kommissionen ska sätta skatterna i relation till skaderiskerna, i stället för att jämställa allt nikotinbruk med rökning. Men det budskapet rimmar illa med den agenda som förespråkas av både EU-kommissionen och de intressegrupper som drivit fram förslaget.
”Det är uppenbart att tobaksindustrin försöker påverka”, säger lobbyorganisationen Action on Smoking and Health Europe till Politico.

“Tobaksindustrins språk”

Enligt ASH är det framför allt vissa ord och resonemang som skulle ”avslöja” avsändaren. Organisationen menar att argument kring riskerna med en svart marknad och ”harm reduction” (skademinimering) är typiska för tobaksindustrin.
Att vanliga medborgare skulle förstå vad dessa begrepp betyder tror inte Laurent Huber, verkställande direktör för Action on Smoking and Health Europe.
”När du ser 7 770 personer över hela Europa spontant använda exakt samma argument om ’olaglig handel’, inskickat anonymt under kontorstid – då handlar det inte om ett genuint medborgarengagemang. Det är ett exempel på en organiserad strategi från industrin”, säger han till Politico och påpekar att de flesta suspekta inläggen kommer från länder som Italien, Frankrike och Sverige.

Svenska organisationer i fokus

Vejpkollen har tillsammans med tidningen Clearing the Air granskat de svenska inläggen och uppmärksammat engagemanget från svenska organisationer, bland annat Snusarnas Riksförbund samt en rad återförsäljare i landet. Många av dem har via kampanjer uppmanat sina medlemmar eller kunder att kommentera EU-kommissionens förslag.
”Att få höra att man i princip inte finns och att ens åsikter inte är värda ett vitten är som ett slag i magen. Man undrar ju vad det är för människor som tycker på det viset”, säger Samuel Lundell, ordförande i den ideellt drivna organisationen Snusarnas Riksförbund.

AI-hjälp för att delta i debatten

Inför EU-kommissionens öppna kommentarsrunda använde förbundet en särskild del av sin hemsida för att underlätta arbetet. Förutom instruktioner om hur man registrerar sig på EU:s hemsida, med mejladress och andra personliga uppgifter, infogade man även en AI-generator för att hjälpa medlemmarna att formulera sig.
”Vi jobbar helt ideellt och kan inte sitta på arbetstid med det här. Detsamma gäller givetvis våra medlemmar. Men med tanke på att EU-kommissionens förslag kommer att chockhöja priset på nikotinpåsar – och i slutändan även traditionellt snus – kände vi att vi måste ta strid. Dessutom sprider kommissionen ett helt felaktigt budskap om riskerna med snus och e-cigaretter, och det ska de inte komma undan med så lätt”, säger Samuel Lundell.

Tappat engagemang och tekniska hinder

Men Lundell och styrelsen märkte snabbt att bara själva registreringen tog kål på engagemanget hos medlemmarna.
”Att sedan formulera en vettig kommentar blev väldigt svårt för många. Alla kanske inte är så pålästa utan vill bara snusa ifred. Andra är mest arga på EU över huvud taget. Med AI-generatorn öppnade vi nog många dörrar för att öka och framför allt fokusera engagemanget. Vi satte dock en gräns på max tre textgenereringar per person för att undvika överbelastning på servern.”

Enligt Lundells egna uppskattningar har mellan 1 000 och 2 000 personer, via Snusarnas Riksförbund, tagit hjälp av hemsidan för att kommentera EU:s skatteförslag. Men de för ingen statistik över hur själva AI-verktyget har använts.
”Och eftersom varje AI-förslag är unikt är det omöjligt att spåra. Men det är ju inte tanken heller – det är ett verktyg för att komma igång och lägga till egna tankar, inte mer än så.”

”Skademinimering” en svensk självklarhet

Samuel Lundell tror samtidigt att de som kritiserar kommentarernas inslag om ”skademinimering” och liknande formuleringar inte riktigt förstått hur viktigt snuset – och numera även nikotinpåsarna – är för vanliga svenskar.
”Även om inte alla som snusar tänker på det hela tiden, så är begrepp som skademinimering och insikten om vilken roll snuset har när man slutar röka väldigt förankrade här i Sverige. Mitt tips är att lyssna på oss som faktiskt vet vad det handlar om innan man fattar dumma politiska beslut”, säger han.

Snusbolaget: ”Kunderna vill ha insyn”

Han får medhåll från Markus Lindblad, kommunikationschef på Haypp Group, som driver Snusbolaget – Sveriges största återförsäljare av rökfria nikotinprodukter som snus och nikotinpåsar, och på senare tid även e-cigaretter.
Snusbolaget har under flera års tid uppmärksammat sina kunder på vad som är på gång inom EU. När skatteförslaget väl kom gick man ut till sina kunder och bad dem agera.
”Vi har märkt att många gärna engagerar sig i den här frågan och vi vill givetvis vara öppna mot kunderna när förändringar sker på marknaden. Det här var bara ett exempel på det”, säger han till Vejpkollen.

Tidigare reaktioner mot nikotinbegränsningar

Markus Lindblad berättar att kunderna även reagerat tidigare, exempelvis när en statlig utredning föreslog att sätta ett, enligt många, orealistiskt lågt nikotintak för snus och nikotinpåsar (12 mg/g).
”Våra kunder skickade då närmare 750 brev till folkhälsoministern, där de berättade om sina egna erfarenheter av snus och nikotinpåsar. En väldigt stor majoritet av våra kunder är före detta rökare, och för dem har starkt snus betytt väldigt mycket för att hålla dem rökfria”, konstaterar han.

Stort folkligt engagemang

Han påpekar också att närmare 30 000 svenskar nyligen skrev på en namninsamling för att skydda både snus och nikotinpåsar inför de kommande EU-skatterna – en insats som senare överlämnades till ansvariga ministrar.
”Engagemanget är väldigt stort här i Sverige. Närmare 20 procent av befolkningen antingen snusar eller vejpar, och de flesta av dessa är före detta rökare. Så det är inte särskilt förvånande att många vill tycka till om ett förslag som höjer priset på en dosa med närmare 50 procent – dessutom bara för att kommissionen fått för sig att snusande och vejpande ska likställas med rökning”, säger Markus Lindblad.

Endast en procent använde färdiga formuleringar

Snusbolagets kampanj gentemot EU-kommissionens förslag innebar i praktiken att man skickade ut ett nyhetsbrev med en uppmaning att skriva en personlig berättelse. Man gav också tre olika formuleringar som de som ville kunde använda som inspiration. En av dessa var frasen:
”Rökfria produkter, som är betydligt mindre skadliga för hälsan än cigaretter, bör rimligtvis skattas mycket lägre än cigaretter. I Sverige beskattas produkter utifrån deras relativa skadlighet. Det borde även gälla inom EU.”

Vejpkollen har i samarbete med den granskande tidningen Clearing the Air gått igenom de svenska svaren. De var totalt 4 758 till antalet, och just Snusbolagets föreslagna fras användes i 48 kommentarer – det vill säga drygt 1 procent.

”Att kalla oss bottar är att gå för långt”

Både Markus Lindblad och Samuel Lundell ser kritiken mot kommentarerna och deras budskap som ett led i vissa intresseorganisationers arbete för att påverka opinionen kring rökfria nikotinprodukter.
”Men att anklaga vanligt folk för att vara bottar eller helt styrda av tobaksindustrin är att gå över gränsen. Som tur är har vi politiker i Sverige som dagligen träffar snusare – och på senare tid även vejpare – och ser vilken betydelse de här produkterna har för att hålla oss rökfria. Om det inte vore för just den vardagliga kontakten hade säkert såna här korkade kampanjer fått större genomslag. Men jag inser ju att det ser väldigt annorlunda ut i andra delar av Europa”, säger Samuel Lundell.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *