Vejpning fortsätter att leverera oväntade, positiva sidoeffekter. Åtminstone om man tidigare varit rökare. Förutom färre skador på lungorna så kan vejpning förbättra spermakvaliteten, visar ny schweizisk forskning.
Studien kopplar dessutom vejpande till minskad risk för missfall i förhållande till rökning. Men: inget nikotin alls är fortfarande det absolut bästa.
Det är forskare vid universitetssjukhuset i Lausanne, Schweiz, som granskat spermiekvaliteten hos rökande män som bytte till vejpning under pågående IVF-behandling. De jämförde 151 rökare och 145 enbart vejpare som genomgick IVF mellan maj 2022 och januari 2024, och resultatet publicerades nyligen i ”Scientific Reports”. Enligt forskarna ledde bytet till tydliga förbättringar i spermiernas rörlighet – vilket är avgörande för fertiliteten – samtidigt som missfallsrisken hos partnern minskade.
”Vår forskning visar att det är betydligt bättre att vejpa än att röka om man vill förbättra fertiliteten. Det säger sig självt att inget nikotin alls är det bästa, men det här är ett steg i rätt riktning för dem som annars inte kan sluta”, säger forskningsledaren Dr. Rita Rahban till tidningen ”News Medical”.
Bättre än cigg – men sämre än inget alls
Studien omfattade män som alla rökte och hade problem med fertiliteten. De som bytte till e-cigaretter förbättrade sin spermierörlighet markant jämfört med de som fortsatte blossa.
Men forskarna betonar att de inte anser att vejpning är ofarligt för det – det är bara mindre skadligt än cigaretter.
”Ingen form av inhalerat nikotin är bra för kroppen. Men vejpning minskar mängden toxiner och kan därför leda till bättre reproduktiv hälsa än rökning”, säger Rita Rahban.
Tidigare forskning har pekat åt annat håll
Andra studier har dock varnat för negativa effekter på fertiliteten även från vejpning. En dansk studie från 2024, publicerad i ”Andrology”, menade att unga män som vejpar dagligen har lägre spermiekoncentration jämfört med både icke-vejpare och rökare. Detta trots att testosteronnivåerna var normala.
Även studier från University of Southern California har visat att vissa smakämnen i e-vätskor kan skada spermiernas rörlighet och integritet – även om vätskan är nikotinfri.
”Nikotinet är en sak, men vissa kemikalier i smakerna kan ha direkta toxikologiska effekter på spermier, menade Adam Martin, toxikolog vid USC, till tidningen ”The Guardian”.
Svart på vitt: rökning är värst
Vad som står helt klart är dock att cigaretter fortfarande är den solklara förloraren för den som vill bli förälder och upplever svårigheter. Tobaksrökens mängd av cancerogener, tungmetaller och andra skadliga ämnen förstör både spermiernas DNA och deras rörlighet – och ökar därmed risken för både infertilitet och missfall.
”Så jämfört med rökning är vejpning definitivt bättre för fertiliteten”, säger Rita Rahban.
På många fertilitetskliniker är man ändå försiktig med att rekommendera vejpning som alternativ. På Fertilitetskliniken i Köpenhamn varnar man för alla typer av nikotinprodukter inför IVF.
”Nikotin påverkar blodflödet till testiklarna och äggstockarna negativt. Så vårt råd är alltid att sluta helt”, sa läkaren Mette Holm till ”Ekstra Bladet”.



